Teknoloji

Elon Musk’un Yüksek İnternet Hizmeti Sağlayan Starlink’i Komşu Ülke Gürcistan’da Kullanıma Sunuldu

Elon Musk’un vizyoner uzay şirketi SpaceX çatısı altında doğan Starlink, dünya çapında devrim niteliğinde bir internet hizmeti sunuyor. Bu hızlı ve sınırsız iletişim artık Gürcistan’ın da kapılarını açmıştır. Peki Türkiye’de bu hizmeti ne zaman alacağız? Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Elon Musk liderliğinde geliştirilen ve dünyaya yüksek hızlı internet erişimi sağlamayı hedefleyen Starlink projesi, farklı ülkelerde hizmet ağını genişletmeye devam ediyor.

Ekim 2020’de lansmanından bu yana birçok bölgede faaliyet gösteren servis, yakın zamanda Gürcistan’da da hizmet vermeye başladı.

Starlink’in resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Gürcistan’daki kullanıcılara sunulan hizmetin aktif hale getirildiği bildirildi.

Haziran ayında yerel düzenleyicilerle toplantı yapan ve 8 Temmuz’da faaliyet izni başvurusunda bulunan şirket, bu adımla Türkiye’deki kullanıcıların beklentilerini de artırdı.

SpaceX ve BTK’nın Türkiye’de görüşmelerde bulunduğu ve hizmetin yakın gelecekte faaliyete geçmesinin mümkün olduğu belirtiliyor.

Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Starlink’in internet sitesinde 2024 yılında başlayacağı yazıyor.

Starlink ayrıca dünya çapındaki LTE özellikli telefonlara metin, ses ve veri aktarımı sağlayacak Direct to Cell adlı bir özellik de geliştiriyor.

Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar gökyüzünü görebilecekleri her yerden mesajlaşma, arama yapma gibi işlemleri gerçekleştirebilecek. Direct to Cell’in çalışması, Starlink uydularının uzayda bir tür mobil kule gibi çalışmasını ve standart navigasyon cihazlarına benzer bir ağ entegrasyon yapısına sahip olmasını gerektiriyor.

habersisli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu